‘Ormanı temizle yangınlara dur de’

İzmir Milliyet – Küresel İklim değişikliğiyle artan sıcaklıklar, yağışsız günler ve çevre kirliliği, ormanlara atılan çöp ve izmaritler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de orman yangınları sayısını gün geçtikçe artırıyor. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden orman yangını haberleri gelirken uzmanlar orman tabanındaki kolay tutuşan ince yanıcıları
temizlendiğinde Türkiye’deki orman yangınlarının yüzde 70 oranında azalacağını dile getiriyor.

Milliyet Gazetesi olarak orman yangınlarına kaşı sürdürülen mücadeleye destek vermek ve toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla bizler de özel bir kampanyaya imza atıyoruz. “Ormanı Temizle Yangınlara Dur De!” kampanya çerçevesinde başlattığımız temizlik çalışmasının ilk etkinliği dün İzmir’in Urla ilçesinde gerçekleşti. Urla Belediye Başkanı Selçuk Balkan ve Urla Kent Konseyi Başkanı Hadi Başman öncülüğünde Kuşçular’da düzenlenen etkinliğe her yaştan çok sayıda gönüllü katıldı.

Urla Belediye Başkanı Selçuk Balkan, “Günümüzde küresel ısınma kaynaklı sıcaklık artışı, rüzgarlar ve ne yazık ki çevreye olan duyarsızlık orman yangınları sayısının da hızla artmasına neden oluyor. Daha geçtiğimiz hafta biz de bu alanda bir yangın atlattık. Bugün canlarımızın da telef olduğu yerdeyiz. Ve maalesef görüyorsunuz ki otoyol kenarları, yeşil alanlarımız; izmaritler, pet ve cam şişeler, inşaat dahil her türlü atıktan geçilmiyor. Urla Belediyesi, Milliyet Gazetesi ve Urla Kent Konseyi öncülüğünde orman yangınlarının başlıca nedenlerinden olan çevre kirliliğine dikkat çekmek ve toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla bir araya geldik. Katılımda bulunan ve geleceğimize sahip çıkan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Urla Kent Konseyi Başkanı Hadi Başman, “Yangınlar aslında tamamen bizden kaynaklı çıkıyor. Dolaştığımız alanda şişeleri, izmaritleri, molozları görüyorsunuz. Ve bunların sebebi sadece ve sadece bizleriz. Birleşerek ormanlarımıza sahip çıkmaktan başka çaremiz yok” diye konuştu.

15 dakikada 15 torba çöp

Otoyol kenarındaki ağaçlıklı bölgede gerçekleşen “Ormanı Temizle, Yangınlara Dur De” etkinliğinde ilk 15 dakikada; çoğunluğu poşetler, cam ve pet şişeler olmak üzere 15 torba çöp toplandı. Temizlik etkinliğine aileleriyle katılan çocuklar Ömür Efe Aydoğan ve İsmail Aslan, “Geleceğimi sahip çık, ormanı yakma” yazılı pankartlar taşıdı. Yangının vurduğu alanlarda telef olan kaplumbağalar ise herkesin içini acıttı.

‘Herkesi kampanyamıza desteğe davet ediyoruz’

Milliyet Gazetesi adına konuşan Yazı İşleri Müdürü Pınar Aktaş, “Gazetemiz Milliyet, 74 yıllık tarihinde birçok sosyal sorumluluk projesine öncülük etti. Yanan her ormanla birlikte bizim de içimiz yanıyor. Orman yangın-larının neredeyse yüzde 70’i insan kaynaklı meydana geliyor. Bugün burada tam da bu nedenle doğamız için temizlik kampanyası başlatıyoruz. Hedefimiz kampanyamızı Urla’dan sonra farklı kentlere yayabilmek ve topluma çevre bilincini aşılamak. Herkesi kampanyamızı desteklemeye davet ediyoruz” dedi. Buluşmada Milliyet Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Aslı Öktener, Yerel Yönetimler Yazarı Eren Aka ve gazete çalışanları da yer aldı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir