‘Seçime müdahale’ davası: Trump’la birlikte yargılanan sanık suçunu kabul etti

ABD’nin Georgia eyaletindeki ‘seçimlere müdahale’ davasında eski başkan ve başkan aday adayı Donald Trump ile birlikte hakkında iddianame hazırlanan 18 kişiden biri olan Scott Graham Hall, kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etti.

AA’nın aktardığına göre, Hall, yapılan duruşmada, kendisine yöneltilen Coffee bölgesi kırsalında seçim ekipmanlarına yasa dışı müdahale etme, şantaj ve 6 komplo suçlamasını kabul ederek, söz konusu davada bunu yapan ilk sanık oldu.

HALL SAVCILARLA ANLAŞTI: İFADE VERMEYE DEVAM EDECEK

Suçlamaları kabul etmesinin ardından savcılarla yaptığı anlaşma kapsamında Hall’ın, 5 yıl denetimli serbestlik ve 200 saat kamu hizmeti cezası almasına karar verildi. Hall da sonraki duruşmalarda ifade vermeye devam etmeyi kabul etti.

Sanık Scott Graham Hall, 98 sayfalık iddianamede, uzun süredir Trump’ın danışmanlığını yapan David Bossie’nin ortağı olarak tanımlanıyor. Hall ve diğer sanıkların, başkalarının ‘güvenli seçim ekipmanına ve seçmen verilerine yasa dışı bir şekilde erişmesine’ imkan sağlamak için komplo kurdukları belirtiliyor. İddianameye göre, bu veriler arasında oy pusulası görüntüleri, oylama ekipmanı yazılımı ve daha sonra diğer eyaletlerde Trump’ın müttefiklerinin kullanımına sunulan kişisel oy bilgileri yer alıyor.

Ne olmuştu?

ABD’nin Georgia eyaletinin Atlanta kentinde, ‘eyaletteki 2020 başkanlık seçimi sonuçlarına müdahale girişimi’ iddiasını uzun süredir soruşturan Fulton bölgesi savcılarının sundukları deliller ve tanık ifadelerinin ardından Donald Trump’a yeni suçlamalar isnat edilen iddianame, 14 Ağustos’ta kamuoyuna açıklanmıştı.

41 suçlamanın yer aldığı iddianamede, Trump’a 13 suç isnat edilmişti. Trump’ın yanı sıra aralarında eski avukatları Rudy Giuliani ile eski Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Mark Meadows’un da bulunduğu 18 kişiye daha suçlama yöneltilmişti.

İddianame kapsamında 24 Ağustos’ta teslim olan Trump, 200 bin dolarlık kefalet bedelini ödeyerek serbest bırakılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir