Rusya: 2024’teki NATO tatbikatı, Rusya ile askeri çatışma hazırlıklarının bir parçasıdır

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gruşko, basın mensuplarına yaptığı açıklamada NATO’nun önümüzdeki yıl yapmayı planladığı ve ‘soğuk savaş’ döneminden bu yana en büyük tatbikat olarak değerlendirilen tatbikatın Rusya ile askeri çatışma hazırlıklarının bir parçası ve Avrupa’daki istikrarı bozmaya yönelik bir başka adım olduğunu söyledi.

Gruşko, “Bu kışkırtıcı bir tatbikattır, açıkça saldırgan niteliktedir, güç gösterisidir, askeri ve siyasi baskı girişimidir. Senaryonun formülasyonu, bunun Rusya ile askeri çatışma hazırlıklarının bir parçası olduğuna dair hiçbir şüpheye yer bırakmıyor” dedi ve ekledi:

“Kuzeydeki durumu istikrarsızlaştırmaya yönelik bir başka kasıtlı adım.”

‘Rusya ve Türkiye, 1 milyon ton tahıl tedarikine ilişkin teknik konularda gerekli temasları sürdürüyor’

Rusya ve Türkiye’nin Afrika ülkelerine gönderilecek olan 1 milyon ton tahıl tedarikine ilişkin teknik konularda gerekli temasları sürdürdüğüne dikkat çeken Gruşko, “Gerekli temaslar yapılıyor, tüm bileşenler hazır olduğunda açıklama yapılacak. Bunun ne kadar sürede gerçekleşeceğini söyleyemem ancak bu projenin siyasi uygunluğu herkes için açık” ifadelerini kullandı, şunları aktardı:

“Ukrayna-Polonya ilişkilerinin kötüleşmesi Kiev’e yapılan askeri teslimatları etkilemesi pek mümkün görünmüyor”

Ukrayna-Polonya ilişkilerinin kötüleşmesinin Kiev’e askeri teslimatları üzerindeki etkisine de değinen Rus diplomat, “Bunun askeri teslimatları etkilemesi pek olası değil, zira ilgili siyasi düzeyde ve ilgili başkentlerde tüm bu kararlar alınmış bulunuyor. Ancak yine de bu durum, Ukrayna ile aktif olarak dış kontrolüne girmeye çalıştığı devletler arasındaki ilişkilerin gerçekliği bakımından bir gösterge niteliği taşıyor” vurgusunu yaptı.

‘Londra’nın Kiev’e yeni silah teslimatları cephedeki durumu değiştirmeyecek’

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps’ın Londra’nın Ukrayna’ya ek olarak on binlerce top mermisi tedarik edeceği yönündeki açıklamasına değinen Gruşko, “Bu açıklamaları kınıyoruz. Bu, Batı’nın çatışmayı azami olarak, son Ukraynalıya kadar uzatma çizgisinin bir tezahürüdür. Askeri açıdan bu teslimatın, Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı giriştiği bu vekalet savaşında çatışma sahasındaki durumu değiştirmeyeceği açık, fakat aynı zamanda Londra’nın bu yöndeki çizgisinin en kışkırtıcı ve en tehlikeli çizgilerden biri olduğunu açıkça gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘Batı, küresel gıda güvenliği hakkında konuşmayı bırakmalı’

Rus diplomat, Batı’nın ya küresel gıda güvenliği hakkında konuşmayı bırakması, ya da Rosselhozbank’ı SWIFT sistemine bağlaması gerektiğini ifade etti.

Rosselhozbank’ın ‘yan kuruluşunun’ bir ay içinde SWIFT’e bağlanacağı ile ilgili iddiaları yorumlayan Gruşko, “Birincisi, ‘yan kuruluş’ yok. İkincisi, onlar ya küresel gıda güvenliği hakkında konuşmayı bırakmalı, ya da Rosselhozbank’ı sessizce SWIFT’e bağlamalıdır. Eğer bankayı bağlamaya hazır değillerse küresel güvenlik hakkında konuşmayı bırakmalılar. Zira yasadışı eylemleriyle söz konusu güvenliği baltalıyorlar” vurgusunu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir