Bilim İnsanları, Kullanılan Yeni Teleskoplar ile Uzaylıları Keşfedebileceğimizin Müjdesini Verdi

Uzay teleskoplarında yaşanan gelişmeler, bilimsel keşiflere de yansıyacak. Bilim insanları, gelişen ve güçlenen teleskoplar ile uzaylıları keşfetmenin an meselesi olduğunu açıkladı. Haberin detayları için… ?

Kaynak: https://www.dailystar.co.uk/news/worl…

Cambridge Üniversitesi bilim insanları, yeni ve güçlü teleskoplar sayesinde gelecekte uzaylıları görebilmek mümkün olabilecek.

Dr. Emily Mitchell, James Webb Uzay Teleskobu gibi cihazların bilim insanlarının diğer gezegenlerin atmosferlerini çok detaylı bir şekilde analiz etmelerine olanak sağlayacağını düşündüğünü belirtti.

Elbette gezegenlere daha yakından bakmak, doğumları, evrimleri, yıldızlar ve galaksiler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamıza olanak sağlayacak.

Hatta Dr. Mitchell, uzaylı yaşamının önümüzdeki birkaç on yıl içinde biyo-imza olarak bilinen kalıpları tanımlayarak tespit edilebileceğini iddia etti!

Yeni güçlü teleskoplar sayesinde, bir gezegenin atmosferinden geçerken yıldız ışığının analizi gerçekleşerek, kimyasal yapısı hakkında bilgi sahibi olmamız sağlanacak.

Cambridge Üniversitesi, Origins Federation’ı kurmak için Harvard, Chicago Üniversitesi ve ETH Zürih ile birlikte çalışıyor.

Cambridge’li akademisyenler, evrende yaşam neredeyse kesinlikle ‘oldukça yaygın’ olduğundan, dünya dışı varlıkların bulunacağına ‘büyük olasılıkla’ inanıyor.

Dr. Mitchell, “Diğer gezegenleri araştırmaya başladığımızda, biyo-imzalar, Dünya’daki yaşamın kökeninin sadece mutlu bir tesadüf mü yoksa evrenin temel doğasının bir parçası mı olduğunu ortaya çıkarabilir” şeklinde açıkladı.

Dünya’da yalnızca bir biyo-imzamız var. Ancak, iyimser meslektaşlarımın önerdiği gibi, 10 veya 20 yıl içinde binlerce biyo-imzamız olursa, bu konuyu ele almaya başlayabiliriz.

Fakat Dr. Mitchell’in iyimserliğini hafife alanlar da var: ETH Zürih’ten Profesör Didier Queloz, uzaylı yaşamın ne zaman tespit edilebileceğini tahmin etmenin “aptalca” olacağını söyledi…

Ancak Mars’taki kaya örneklerinin ilk kanıtı sağlayabileceğini belirtti.

Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler? Yorumlara buyurun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir